Bulk Container 39 cu ft Volume Cap., 48 in L, 40 in W, 46 in H, Plastic, Blue C0130H46-100
MPN:
C0130H46-100
Condition:
New
Weight:
135.00 LBS
Description
Bulk Container, Color Blue, Container Wall Type Solid, Folded Depth 40 In., Folded Height 46 in, Folded Width 48 in, Fork Entry 4-Way Entry, Fork Pockets Fork Pockets Included, Maximum Operating Temperature 141 Degrees F, Minimum Operating Temperature -41 Degrees F, Mobility Stationary, Overall Height 46 in, Overall Length 48 in, Overall Width 40 in, Stackable Stacking Capable, Stacking Capacity 9,000 lb, Volume Capacity 39 cu ft, Weight Capacity 1,500 lb, Collapsible Not Applicable