M30-3.50 Socket Head Cap Screw, Socket, Black Oxide Steel, 280 mm Length, 5 PK M07000.300.0280
MPN:
M07000.300.0280
Weight:
19.73 LBS
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 22 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M30x3.50, Minimum Thread Length 100 mm, Fastener Length 280 mm, Head Height 30 mm, Head Diameter 45 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable