M16-2.00 Socket Head Cap Screw, Socket, Zinc Plated Steel, 25 mm Length, 25 PK M07160.160.0025
MPN:
M07160.160.0025
Weight:
4.00 LBS
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 14 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M16x2.00, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 25 mm, Head Height 16 mm, Head Diameter 24 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable