Manufacturer Varies Rubber Sheet, SBR, 3-32"Thick, 36"x12", 70A BULK-RS-SBR75-20
MPN:
BULK-RS-SBR75-20
Condition:
New
Weight:
1.95 LBS
Shipping:
Free Shipping
Out of stock
Frequently bought together:
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 75A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 706, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.09375 in, Abrasion Resistance Excellent, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Poor, Water Resistance Good