Internal Retaining Ring, Steel, Plain Finish, 67 mm Bore Dia., 5 PK M36050.067.0001
MPN:
M36050.067.0001
Condition:
New
Weight:
0.10 LBS
Description
Retaining Ring,Internal,2.5 mm Thk,PK5, System of Measurement Metric, Location Style Internal, Thickness 2.5 mm, Fits Shaft Diameter Not Applicable, For Bore Diameter 67 mm, Fits Groove Diameter 70 mm, Fits Groove Width 2.65 mm, Free Outside Diameter 71.5 mm, Clearance Diameter 52 mm, Material Steel, Finish Plain, Material Grade/Class Ungraded, Ring Type Housing Ring, Clearance Diameter Type Compressed, Material Quality Standards DIN 472, Pack Size Small Pack