Slotted Spring Pin, 5-32 in Outside Dia, 1-3-4 in L, Steel, 50 PK U39100.015.0175
MPN:
U39100.015.0175
Condition:
New
Weight:
0.30 LBS
Description
Slotted Spring Pin, 5/32 In. dia,1 3/4 In. L,PK50, System of Measurement Inch, Pin Diameter 5/32 in, Pin Type Slotted, Material Steel, Finish Plain, Usable Length 1 3/4 in, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 0.151 in, Wall Thickness 0.032 in, Fits Minimum Hole Diameter 5/32 in, Fits Maximum Hole Diameter 5/32 in, Shank Length 1 3/4 in, Maximum Chamfer Length 0.048 in, Minimum Chamfer Length 0.01 in, Nominal Diameter 5/32 in, Standards ASME B18.8.2, Product Type Spring Pin