Slotted Spring Pin, 19 mm Outside Dia, 61 mm L, Steel, 5 PK M39100.180.0060
MPN:
M39100.180.0060
Condition:
New
Weight:
0.80 LBS
Description
Slotted Spring Pin, 18mm dia,60mm L,Slotted,PK5, System of Measurement Metric, Pin Diameter 18 mm, Pin Type Slotted, Material Steel, Finish Plain, Usable Length 60 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 11.5 mm, Wall Thickness 3.5 mm, Shank Length 60 mm, Minimum Chamfer Length 2 mm, Nominal Diameter 18 mm, Standards D1481, ISO8752, Product Type Spring Pin, Rockwell Hardness HV30 420-560, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 5