Oversized Key Stock, 305 mm L, 4 mm W, 4 mm H, 18-8 Stainless Steel WWG750404305
MPN:
WWG750404305
Weight:
0.09 LBS
Description
Key Stock,305mm L,SS,4.08mm W, System of Measurement Metric, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Height 4 mm, Thickness Tolerance +0.076/-0.000 mm, Length 305 mm, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 4 mm, Width Tolerance +0.076/-0.000 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America Yes, Standards DIN 178, Key Shape Straight, Rockwell Hardness B80, Features Mildly Magnetic, Tensile Strength 35,000 psi, Manufacturer Location Made in USA*, Key Type Oversized