Manufacturer Varies Buna-N O-Ring, 1.8mm Wide 8.5mm ID, PK25 ZUSAH1.8X8.5
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G1633267
UPC:
MPN:
ZUSAH1.8X8.5
Condition:
New
Weight:
0.05 LBS
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 8.5 mm, Nominal Width 1.8 mm, Actual Inside Dia. 8.5 mm, Actual Width 1.8 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 12.1 mm, Actual Outside Dia. 12.1 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, Compliant