Manufacturer Varies Buna-N O-Ring, 1.8mm Wide 5mm ID, PK25 ZUSAH1.8X5
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G1633416
UPC:
MPN:
ZUSAH1.8X5
Condition:
New
Weight:
0.10 LBS
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 5 mm, Nominal Width 1.8 mm, Actual Inside Dia. 5 mm, Actual Width 1.8 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 8.6 mm, Actual Outside Dia. 8.6 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, Compliant