Bussmann 30A FRN-R Cartridge Heavy-Duty Time Delay Cartridge Fuse (2-Pack) BP/FRN-R-30 519197
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
519197
UPC:
MPN:
BP/FRN-R-30
Condition:
New
Weight:
0.11 LBS
Shipping:
Free Shipping
Bulk discount rates
  • Bussmann 30A FRN-R Cartridge Heavy-Duty Time Delay Cartridge Fuse (2-Pack)
Frequently bought together:
Description
Heavy-duty Fusetron, dual element, time delay FRN-R fuse for motor protection. Helps protect motors from burnout caused by overloads or single phasing. Time delay feature allows the initial startup surge for typical motors to pass, but opens prior to burnout when longer dangerous overloads are present. UL (Underwriter's Laboratories) listed Class R 200,000 AIR (amp interrupting rating). 1/10A to 60A have ferrule ends, 70A to 200A have knife-blade ends. 250V.