Band Saw Blade, 7 ft. 5 in L, 1-2" W, 10-14 TPI, Bi-Metal, 0.035" Thick ZWED035C1014MAT-7' 5"
MPN:
ZWED035C1014MAT-7' 5"
Condition:
New
Weight:
0.60 LBS
Description
Band Saw Blade, Primary Material Application General Purpose Metal Cutting, Materials Carbon Steel, Tool Brand MK Morse, Blade Series Matrix II, Use Case General/Maintenance, Blade Width 1/2 in, Blade Length 89 in, Blade Thickness 0.035 in, Coil Length Not Applicable, Teeth per Inch 10/14, Tip Material Bi-Metal, Blade Material Bi-Metal, Cutting Edge Style Variable, For Material Thickness 1/16 in to 1/8 in, For Material Width 1/2 in to 2 in, For Use With Saw Type Band Saws