Ashcroft Transducer,0 to 500 psi,Output 1 to 5VDC G17M0115F2500#
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G0132361
UPC:
MPN:
G17M0115F2500#
Condition:
New
Weight:
0.25 LBS
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 500 psi, Electrical Connections Cable & Wire Leads, Output 1 to 5V DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/8 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Housing Material Nylon