1-32" Comm. Grade Neoprene Rubber Strip, 2"x36", Black, 60A BULK-RS-N60-892
MPN:
BULK-RS-N60-892
Weight:
0.15 LBS
Shipping:
Free Shipping
Out of stock
Frequently bought together:
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.03125 in, Abrasion Resistance Good