1-8" Comm. Grade Buna-N Rubber Sheet, 12"x12", Black, 40A BULK-RS-H40-24
MPN:
BULK-RS-H40-24
Condition:
New
Weight:
0.90 LBS
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 40A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 407, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Excellent, Water Resistance Good