Manufacturer Varies RubberSheet, Silicone, 24inL, 12inW BULK-RS-SFR70-19
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G8918050
UPC:
MPN:
BULK-RS-SFR70-19
Weight:
0.90 LBS
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Red, Durometer 70A, Grade Fabric-Reinforced, Material Silicone, Standards AMS 3320H, 21 CFR 177.2600, Number of Ply 1, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Temperature -60 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Reinforced Material Fiberglass, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,300 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Poor