MPN:
BULK-RS-SBRHS60-83
Weight:
68.99 LBS
Description
Rubber Roll, Strip, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade High Strength, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 607, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 50 ft, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.375 in, Abrasion Resistance Excellent, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Poor, Water Resistance Good