Neoprene Rubber Sheet No Adhesive, 50A, 1-4"T x 36"W x 36"L BULK-RS-N50-19
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G2448557
UPC:
MPN:
BULK-RS-N50-19
Weight:
16.40 LBS
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 50A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 507, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.25 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good