Manufacturer Varies RubberRoll, Neoprene, 10ftL, 4ftW BULK-RS-NFR60-57
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G5033714
UPC:
MPN:
BULK-RS-NFR60-57
Weight:
19.00 LBS
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Fabric-Reinforced, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Number of Ply 1, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Reinforced Material Polyester, Overall Width 4 ft, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair