Manufacturer Varies RubberRoll, Neoprene, 10ftL, 12inW BULK-RS-N50-199
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G7815760
UPC:
MPN:
BULK-RS-N50-199
Weight:
10.31 LBS
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 50A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 507, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good