Manufacturer Varies Plate Stock,Al,6061,3-4 x 12 x 12 In 61P.75X12-12
MPN:
61P.75X12-12
Condition:
New
Weight:
10.75 LBS
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 12 in, Length Tolerance +0.125 in/0 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +0.125 in/0 in, Thickness 0.75 in, Thickness Tolerance +/-0.031 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 66,000 psi, Tensile Strength 67,500 psi, Brinell Hardness 150 BHN, Rockwell Hardness 75 HRB