Ruland Shaft Collar,SS,1 pc,1in Bore Dia. ENCL45-16-SS
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G2394406
UPC:
MPN:
ENCL45-16-SS
Condition:
New
Weight:
0.20 LBS
Shipping:
Free Shipping
Frequently bought together:
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric with Inch Bore, Bore Type Round, Bore Diameter 1 in, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 45 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 48 mm, Collar Width 10 mm, Collar Material Stainless Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 303, Keyway Depth Not Applicable, Thread Direction Not Applicable, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Stainless Steel