Aro Solenoid Air Control Valve,1-4 In,120VAC A222SS-120-A
MPN:
A222SS-120-A
Condition:
New
Weight:
1.10 LBS
Description
Solenoid Air Control Valve, Valve Ways and Positions 4-Way/2-Position, Voltage 120V AC, Center Position Not Applicable, Valve Actuator / Return Solenoid / Spring, ISO Class Not Applicable, Pipe Size 1/4 in, Max. CFM - Valves 68 cfm, Operational Pressure Range 0 to 150 psi, NEMA Classification NEMA 4, Valve Vacuum Range 0 to 29 in Hg, Body Style Base-Mounted, Pilot Pressure Not Applicable, Coefficient of Volume 1.9, DIN Connectors Electrical Connections, Shifting Technology Solenoid/Pilot