Leeson Vector Motor,3-4 HP,2.28 ft-lb.,230-460V 056H17F2018
MPN:
056H17F2018
Condition:
New
Weight:
21.00 LBS
Description
Vector Motor, Three Phase, Motor Design 3-Phase, 3/4 HP, Nameplate RPM 1,725, No. of Speeds 1, Voltage 230/460V AC, Full Load Amps 2.8/1.4 A, 56C Frame, Torque 2.28 ft-lb, Max. Speed 5,400 RPM, Speed Range 1,000:1, Usable @ 208V No, Usable @ 200V No, 60 Hz Hz, Max. Operating Frequency 120 Hz, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection None, Ins. Class H, Max. Ambient Temp. 104 Degrees F, Duty Cycle Continuous, NEMA Design B, Motor Shaft Rotation CW/CCW