M30-3.50 Socket Head Cap Screw, Socket, Black Oxide Steel, 60 mm Length, 5 PK M07000.300.0060
MPN:
M07000.300.0060
Weight:
6.58 LBS
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 22 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M30-3.5, Minimum Thread Length 60 mm, Fastener Length 60 mm, Head Height 30 mm, Head Diameter 45 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable