Manufacturer Varies Set Screw,M16 x 2mm,25mm L,PK25 M07840.160.0025
MPN:
M07840.160.0025
Weight:
0.70 LBS
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Cup, System of Measurement Metric, Thread Size M16x2, Overall Length 25 mm, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Steel, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Decimal Equivalent 0.156 in, Dimensional Standards DIN 916, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Head Height Not Applicable, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 25