M16-2.00 Socket Head Cap Screw, Socket, Black Oxide Steel, 75 mm Length, 10 PK M07000.160.0075
MPN:
M07000.160.0075
Weight:
3.26 LBS
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 14 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M16-2, Minimum Thread Length 60 mm, Fastener Length 75 mm, Head Height 16 mm, Head Diameter 24 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable