M20-2.50 Socket Head Cap Screw, Socket, Black Oxide Steel, 65 mm Length, 10 PK M07000.200.0065
MPN:
M07000.200.0065
Weight:
4.83 LBS
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 17 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M20x2.50, Minimum Thread Length 65 mm, Fastener Length 65 mm, Head Height 20 mm, Head Diameter 30 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable