A2, M6-1.00 Hex Head Cap Screw, Plain Stainless Steel, 70 mm L, 50 PK M51000.060.0070
MPN:
M51000.060.0070
Condition:
New
Weight:
1.87 LBS
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 70 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 18 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 50