A2, M6-1.00 Hex Head Cap Screw, Plain Stainless Steel, 50 mm L, 50 PK M51010.060.0050
MPN:
M51010.060.0050
Weight:
1.21 LBS
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 50 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 50 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 50