DC Power Supply, 100-120V AC; 200-500V AC, 24V DC, 72 W, 3 A, DIN Rail ABL8RPS24030
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G7576536
UPC:
MPN:
ABL8RPS24030
Condition:
New
Weight:
1.75 LBS
Description
DC Power Supply, Input Voltage 100 to 120V AC, 200 to 500V AC, Output Voltage 24V DC, Power Rating 72W, Output Amps 3, Mounting DIN Rail, Switching, Case Material Plastic Case, Height 5.27 in, Width 4.72 in, Depth 1.73 in, Series ABL, Hz 50 to 60 Hz, Phase - Electrical Single, Peak Amps 1.5, IP Rating IP20, Output Noise Less Than or Equal to 200mV, Hold Up Time Greater Than 18 msec, Status Indicator Green/Orange/Red LED, Green/Red LED, NEMA Rating 1