Siemens IEC Control Relay,4NO,24VDC,10A 3RH21401BB40
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G4466917
UPC:
MPN:
3RH21401BB40
Condition:
New
Weight:
0.65 LBS
Shipping:
Free Shipping
Frequently bought together:
Description
IEC Control Relay, Current Rating 10 A, Contact Form 4NO, Contact Rating (DC) 0.15 A @ 600V, 0.3 A @ 440V, 1 A @ 240V, 10 A @ 24V, 3 A @ 120V, Coil Voltage 24V DC, Contact Rating (AC) 1 A @ 690V, 10 A @ 240V, 2 A @ 500V, 3 A @ 400V, Relay Style IEC, Electrical Connection Screw Terminal, Mounting Style DIN Rail and Surface, Power Consumption 4 W, IP Rating IP20, Frame Size S00, NEMA Size Not Applicable, Compatible with Series 3RH21 Control Relays, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F