Plug-In, General Purpose Relay, Octal, 10 A, 8 Pins, Pin 750XBXRC-12D
MPN:
750XBXRC-12D
Condition:
New
Weight:
0.16 LBS
Description
General Purpose Relay, Base Shape Octal, Coil Voltage 12V DC, Contact Form DPDT, Current Rating 10 A, Electrical Connection 8-Pin Terminal, Flat Pin Width Not Applicable, Number of Pins 8, Pin Shape Round, Sealing Enclosed, Status Indicator Mechanical Flag, Contact Rating (AC) 10 A @ 277V, 5 A @ 250V-1 (NC), Contact Rating (DC) 10 A @ 28V, Horsepower @ 120V AC 1/3 hp, Horsepower @ 240V AC 1/2 hp, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method No Button, Body Depth 2.05 in, Body Height 1.4 in