Eaton Illuminated Emergency Stop Push Button M22-PVL-K01-230R
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G7519005
UPC:
MPN:
M22-PVL-K01-230R
Condition:
New
Weight:
0.15 LBS
Description
Emergency Stop Push Button, 22 mm, Maintained Action, 45mm Mushroom Head Type of Operator, Head Material Plastic, Contact Form 1NC, Bezel Polycarbonate, Color Red, Contact Rating 3A @ 24 DC, 6A @ 230V AC, NEMA Contact Rating Designation AC-15, DC-13, Number of Operators 1, NEMA Rating 1, 13, 2, 3, 4, 4X, IP Rating IP67, IP69K, Standards Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp
View AllClose
Additional Information
Country of Origin:
Germany
Color:
Red
Size:
22 mm