Eaton IEC Mini Control Relay,4NO,24VDC,10A XTRM10A40TD
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G0549482
UPC:
MPN:
XTRM10A40TD
Condition:
New
Weight:
0.48 LBS
Description
IEC Mini Control Relay, Current Rating 10 A, Contact Form 4NO, Contact Rating (DC) 2.5 A @ 24V, Coil Voltage 24V DC, Contact Rating (AC) 6 A @ 240V, Relay Style IEC, Electrical Connection Screw Terminal, Mounting Style DIN Rail, Power Consumption 2.6 W, IP Rating IP20, Frame Size 45 mm, NEMA Size Not Applicable, Compatible with Series XTRM Mini Control Relays, Maximum Operating Temperature 122 Degrees F, Frequency 60 Hz, Body Depth 2.05 in, Body Height 2 in, Body Width 1.77 in