Square D Load Center, 2 Spaces, 70A Amps, 120-240V AC HOM24L70RB
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G0327494
UPC:
MPN:
HOM24L70RB
Condition:
New
Weight:
5.34 LBS
Description
Load Center, Number of Spaces 2, Amps 70 A, Voltage 120/240V AC, Circuit Breaker Type HOM, Included Enclosure Cover Surface Cover, Main Circuit Breaker or Main Lug Main Lug, Max. No. of Tandem Breakers 2, Phase 1, Series HOM, Height 9.38 in, Width 4.88 in, Depth 4 in, For Use With Square D HOM Circuit Breakers, Bus Material Tin Plated Aluminum, Short Circuit Current Rating 10kA, Enclosure NEMA Rating 3R, Cover Attachment Style Top Hinge, Cover Closure Method Latch