Semiconductor Fuse, PSR Series, Very Fast-Acting, 1500A, 650V AC, Indicating PSR033FS1500Z
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G108446608
UPC:
MPN:
PSR033FS1500Z
Condition:
New
Weight:
1.96 LBS
Description
Semiconductor Fuse, 1,500 A, 650 V AC, 500 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 200k A at 700V AC, Fuse Size 2.01 in L x 2.89 in W x 4.21 in D, Length 2 in, Width 2.89 in, Depth 4.21 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CCC Certified, CE, RoHS Compliant, UL Recognized