M5-0.80 Socket Head Cap Screw, Button, Plain Steel, 18 mm Length, 100 PK M07080.050.0018
MPN:
M07080.050.0018
Condition:
New
Weight:
0.75 LBS
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Black Oxide, Thread Size M5x0.80, Minimum Thread Length 18 mm, Fastener Length 18 mm, Head Height 3.5 mm, Head Diameter 8.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 7984, Flange Diameter Not Applicable