Class 8.8, M6-1.00 Hex Head Cap Screw, Zinc Plated Steel, 65 mm L, 100 PK M01200.060.0065
MPN:
M01200.060.0065
Weight:
3.42 LBS
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 65 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 18 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 100