3m ITCSN-1100-12"-BLACK-10 PCS
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G5833134
UPC:
MPN:
ITCSN-1100-12"-BLACK-10 PCS
Condition:
New
Weight:
1.72 LBS
Description
Heat Shrink Tubing, Heavy Wall, Material Cross-Linked Polyolefin with Adhesive, Rigid, Flame Retardant No, Adhesive Lined Yes, Shrink Ratio 3:1, Use With Wire Size 2 AWG to 4/0 AWG, I.D. Before Shrinking 1.1 in, I.D. After Shrinking 0.37 in, Wall Thickness After Shrinking 0.12 in, Length 12 in, Shrink Tubing Properties Abrasion-, Acid and Alkali-, UV Light-, Color Black, Temp. Range -67 Degrees to 230 Degrees F, Package Style Individual Pieces