Manufacturer Varies Carbon Steel Square Bar,12" L,3-16" W 18S.188-12
MPN:
18S.188-12
Condition:
New
Weight:
0.10 LBS
Description
Carbon Steel Square Bar, Material Carbon Steel, Material Grade 1018, Thickness 0.19 in, Thickness Tolerance -0.003 in, Overall Length 12 in, Overall Width 3/16 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 54,000 psi, Tensile Strength 80,000 psi, Brinell Hardness 70 BHN, Rockwell Hardness 39 HRC, Machinability 78 Percent, Standards ASTM A108, ASTM A29, Appearance Unpolished