Class 10.9, M14-2.00 Flange Bolt, Plain Steel, 50 mm L, 25 PK M04132.140.0050
MPN:
M04132.140.0050
Condition:
New
Weight:
2.14 LBS
Description
Flange Bolts, Dimensional Standards DIN 6921, Drive Hex, Drive Size 14 mm, Fastener Length 50 mm, Finish Black Oxide, Flange Diameter 31 mm, Flange Type Standard, Head Height 12.8 mm, Head Width 18 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Material Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Minimum Thread Length 34 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 145,038 psi, Thread Size M14-2.00, Thread Style Partially Threaded, Thread Type Coarse