Manufacturer Varies Flat Bar Stock,Aluminum,2.5 in Over. W 61F.125X2.5-24
MPN:
61F.125X2.5-24
Condition:
New
Weight:
0.73 LBS
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-2 in, 2 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.024 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.007 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number