Manufacturer Varies Flat Bar Stock,Aluminum,1.5 in Over. W 61F.75X1.5-6
MPN:
61F.75X1.5-6
Weight:
0.65 LBS
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included