Key Stock, 12 in L, 10 mm W, 12 mm H, Carbon Steel WWG311210305
MPN:
WWG311210305
Weight:
0.65 LBS
Description
Key Stock,305mm L,Steel,12mm W, System of Measurement Metric, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Zinc Plated, Height 10 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.040 mm, Length 305 mm, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 12 mm, Width Tolerance +0.000/-0.040 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America Yes, Properties , Key Shape Straight, Rockwell Hardness B85, Features Magnetic, Tensile Strength 64,000 psi, Manufacturer Location Made in USA*