Ashcroft Pressure Transducer,Range 0 to 200 psi, G17M0242CD200#
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G0121301
UPC:
MPN:
G17M0242CD200#
Condition:
New
Weight:
0.26 LBS
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 200 psi, Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 2, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Wiring Entry 1/2 in FNPT Conduit Connection, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F