3-16" Comm. Grade Neoprene Rubber Sheet, 12"x12", Black, 70A BULK-RS-N70-25
MPN:
BULK-RS-N70-25
Weight:
1.50 LBS
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 70A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.1875 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good