Manufacturer Varies Rubber Sheet, Gum, 1-16"Thick, 36"x12", 40A BULK-RS-NAT40-9
MPN:
BULK-RS-NAT40-9
Weight:
1.10 LBS
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Tan, Durometer 40A, Grade Standard, Material Natural Rubber, Standards ASTM D2000 AA 421, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 3,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Excellent, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Poor, Water Resistance Good