3-8" Comm. Grade Buna-N Rubber Sheet, 12"x24", Black, 50A BULK-RS-H50-975
MPN:
BULK-RS-H50-975
Weight:
5.85 LBS
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 507, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in, Abrasion Resistance Good