Pbc Linear Crown Rail,48 In L,1.655 In W,0.875 In H PAC2247-048.000
MPN:
PAC2247-048.000
Condition:
New
Weight:
6.20 LBS
Description
Hardened Crown Roller Rail, Overall Length 48 in, Overall Width 1.625 in, Overall Height 0.875 in, Rail Material Steel, Manufacturer Size 1.625, Number of Mounting Holes Not Applicable, Rail Finish Powder Coated, Rail Type Channel, System of Measurement Inch, For Use With Hardened Crown Roller Bearings, Operating Temperature - Maximum 248 Degrees F, Operating Temperature - Minimum 0 Degrees F, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable